U kojoj državi Evrope studenti primaju finansijsku podršku za vrijeme studiranja? Koji studenti mogu dobiti finansijsku podršku? Koje države u Evropi naplaćuju naknade za studiranje? Sistemi studentskih naknada i podrške važni su alati državnih politika u podršci (ili obeshrabrivanju) pristupa visokom obrazovanju i mogu imati uticaj na napredovanje i stopu završetka studija. Iako naknade nameću finansijski teret studentima – koje mogu biti više ili manje značajane, u zavisnosti u odnosu na prirodu i visinu naknada i socio-ekonomskim uslovima učenika i njihovih porodica, mjere podrške mogu ublažiti finansijske prepreke studiranju.
Ovaj „Eurydice“ izvještaj predstavlja usporedni pregled glavnih determinanti državnih sistema studentskih naknada i finansijske podrške u evropskom sistemu visokog obrazovanja u akademskoj 2020/21, te pruža uvid u to naplaćuju li se naknade studentima koji studiraju u sklopu visokog obrazovanja i koji će studenti možda morati platiti naknade i kolika će biti visina naknada? Također ovaj „Eurydice“ izvještaj predstavlja alate javne finansijske podrške koje su dostupne studentima, uključujući podršku i zajmove kako samim studentima, tako i njihovim porodicama, u obliku poreznih olakšica koje se odnose na roditelje studenata i porodičnim doplataka.
U vremenu pandemije „COVID-19“, pristup visokom obrazovanju postao je još izazovniji za neke studente. Ovaj izvještaj obuhvata neke administrativne i finansijske mjere koje su vlade država usvojile 2020 godine kao podršku studentima za vrijeme trajanja pandemije.
Izvještaj pokriva 38 zemalja, uključujući 27 država članica EU, kao i Veliku Britaniju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Švicarsku, Island, Lihtenštajn, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Norvešku, Srbiju i Tursku.
DEC
2020